Bez Kategorii

Ubranie. Bielizna jak i cały ubiór niemowlęcia powinny być dostatecznie ciepłe, wygodne i w niczym nie krępujące swobody ruchów. Materiał powinien dać się łatwo prać, nie drażnić skóry i nie mieć zgrubień ani grubszych szwów, które by uciskały. Ubiór niemowlęcia do 6 miesiąca życia składa się z pieluszek (jednej cienkiej, drugiej grubej), koszulki i kaftanika. Ubiór niemowlęcia starszego powinien być dostosowany do danej pory roku i klimatu. Zwłaszcza w porze letniej należy dbać, by dziecko nie było zbyt ciepło ubrane, gdyż może to łatwo doprowadzić do przegrzania. Dziecko może być ułożone w poduszce dla noworodka, lub też lepiej bezpośrednio w łóżeczku na mate-racyku. W celu zapobiegania odparzeniom spód poduszki powinien być wypchany włosiem, a nie pierzem. Jeżeli dziecko leży w łóżeczku, nakrywamy je kołderką. Należy unikać dodatkowych okryć na noc, gdyż mogą one być przyczyną przegrzewania dziecka, a to z kolei — niespokojnego snu. Nakrycie (kołderka) nie powinno być zbyt ciężkie

Czytaj Więcej »

Warsztat pracy chirurga, wyposażony w stół operacyjny, stół na narzędzia, aparat do narkozy, nóż elektryczny, urządzenia ssące, aparaty do reanimacji, lampę operacyjną oraz ozdobiony pacjentem, którego rolą jest przekonanie operującego, jak również jego otoczenia, że wbrew wątpliwościom, jakie chirurga czasem ogarniają, nie minął się jednak z powołaniem i nie zmarnował długich lat studiów. Świadomi faktu, że – zwłaszcza gdy chirurg jest bardzo młody – moglibyśmy przyczynić się do złamania mu kariery, pozwalamy mu z zasady zoperować coś prostego i łatwego, co nie jest zdolne zachwiać ani jego, ani naszym życiem.

Czytaj Więcej »

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania LBA jest rozwinięta niewydolność krążenia. Jeżeli u chorych z wydoinym układem krążenia w przebiegu leczenia LBA wystąpią objawy niedomogi serca, to lek należy odstawić jako prawdopodobną przyczynę [723, 949],

Czytaj Więcej »

Hanna Malewska w swojej rozprawie habilitacyjnej (1967, s. 12 i n.) wylicza objawy przemian, jakie zaszły w dziedzinie obyczajów seksualnych pod wpływem procesów industrializacji, urbanizacji i laicyzacji, rozwoju nauki i techniki oraz przechodzenia od społeczeństwa tradycyjnego do społeczeństwa uprzemysłowionego:

Czytaj Więcej »

Etyka seksualna wyróżnia normy dotyczące wartości o różnym walorze etycznym i różne sposoby ich realizacji czy ich przekraczania.

Czytaj Więcej »

Ten motyw znamienny był dla surrealistów, którzy program ukazywania nagiego ciała w pozycjach seksualnych traktowali buntowniczo, pragnąc zdyskredytować cywilizację mieszczańską, wszelkie przejawy zakłamania, ukrywania przed samym sobą swoich rzeczywistych potrzeb i namiętności, między innymi także potrzeb i doznań seksualnych, pragnąc wyzwolić podświadomość człowieka. Sądzili, że właśnie w podświadomości tkwi najwięcej niewyżytych pragnień i obsesji seksualnych (pogląd zaczerpnięty z freudyzmu). Dziś sądzi się, że sztuka wyraża nie tylko podświadomość indywidualnego artysty, lecz i zbiorową, podświadomość człowieka jako należącego do swego gatunku. Dlatego też odbiorca sztuki doznaje specyficznego wyzwolenia, uświadamiając sobie tkwiące w nim tendencje osobowościowe, zwłaszcza wtedy, kiedy ma do czynienia z dziełem szokującym, o wyrazistych elementach seksu. Z malarstwa przykładem mogą być obrazy K. Mikulskiego, przypominające sny erotyczne. W kinematografii obsesje seksualne tkwiące w podświadomości ukazywane są w różnych postaciach (np. filmy Piękność dnia L. Bunuela, Julietta i duchy F. Felliniego itp.).

Czytaj Więcej »

U chłopców następuje również podniesienie się poziomu FSH przed podwyższeniem się poziomu LH i gwałtowny początek sekrecji testosteronu musi być przygotowany przez obydwie gonadotropiny w sekwencji FSH-LH-testosteron. Podwyższona se- krecja testosteronu po stymulacji gonadotropinowej koreluje również w czasie z okresem przyśpieszonego wzrostu jąder. Wzrost ten znajduje się pod bezpośrednim wpływem FSH (Odęli, Swerdloff, 1974).

Czytaj Więcej »

Zachowanie się obwodowego układu naczyniowego już w warunkach fizjologicznych ulega u kobiet pewnym wahaniom. Odnosi się to do jednostek wątłych,

– 0słabej budowie ciała, które wykazywać mogą zwężenie aorty oraz niedorozwój układu obwodowego. Zwłaszcza wąskość tętnic obwodowych jest zjawiskiem częściej spotykanym u kobiet niż u mężczyzn. Tym się tłumaczą skargi na „zimne“ ręce

– 1nogi, na dreszcze, niską ciepłotę ciała itp. Kobiety takie wyglądają blado, chociaż nie cierpią na prawdziwą anemię.

Ciśnienie krwi u młodych kobiet jest na ogół niższe niż u mężczyzn, podnosi się jednak już po trzydziestce i wtedy – zwłaszcza w okresie przekwitania – przewyższa zazwyczaj ciśnienie krwi u mężczyzn w tym samym wieku. Czytaj Więcej »

Badanie oburęczne nienaruszonej ciąży trąbkowej wykazuje jednostronne, elastyczne zgrubienie na lewo lub prawo od macicy. Macica jest w tym okresie nieznacznie powiększona i miękkawa. Na podstawie tych objawów przedmiotowych nie można jednak uzyskać pewnych danych rozpoznawczych, gdyż badanie fizykalne ciężarnej macicy jest czasem przed końcem drugiego miesiąca rzeczą trudną, a zgrubienie jajowodów zdarzają się również – i to częściej – w sprawach chorobowych, które z ciążą trąbkową nie mają żadnego związku.

Jedynym szczegółem, na którym można by się oprzeć w rozpoznaniu nie pękniętej ciąży trąbkowej, jest szybki wzrost guza, jaki ona tworzy. Stwierdzenie takiego wzrostu wymaga jednak co najmniej dwukrotnego badania ginekologicznego w pewnym odstępie czasu.

Czytaj Więcej »

Jeśli chodzi o ortopedię szczękową, to rozwinęła się ona bardzo dynamicznie dopiero w ostatnich latach. Przyczyniło się do tego wprowadzenie łatwych do przygotowania aparatów ruchomych, nie wymagających częstych kontroli przez lekarza. Przejście na wczesne leczenie, tj. już w okresie uzębienia mlecznego, pozwala na szybsze usunięcie jeszcze niezbyt rozwiniętych zaburzeń czynnościowych i zniekształceń morfologicznych w zakresie narządu żucia.

Czytaj Więcej »

Nie czekamy więc dłużej ani minuty w nadziei, że być może specjalista się złamie mimo licznych nietaktów, które wobec niego popełniliśmy przychodząc z tak banalnym schorzeniem, lecz cichutko, tak aby piszący lub czytający specjalista przypadkiem nie odniósł wrażenia, że ktoś w ogóle wchodził do gabinetu, wycofujemy się z powrotem do poczekalni i decydujemy się chorować u innego specjalisty.

Czytaj Więcej »

Pod wpływem światła słonecznego w skórze w naturalny sposób powstaje witamina D. Stąd też jasno wynika, że im mniej będziemy wystawiali dziecko na działanie światła, tym bardziej będziemy je narażali na powstawanie objawów krzywicy.

Czytaj Więcej »