Zachowanie się obwodowego układu naczyniowego już w warunkach fizjologicznych ulega u kobiet pewnym wahaniom. Odnosi się to do jednostek wątłych,

– 0słabej budowie ciała, które wykazywać mogą zwężenie aorty oraz niedorozwój układu obwodowego. Zwłaszcza wąskość tętnic obwodowych jest zjawiskiem częściej spotykanym u kobiet niż u mężczyzn. Tym się tłumaczą skargi na „zimne“ ręce

– 1nogi, na dreszcze, niską ciepłotę ciała itp. Kobiety takie wyglądają blado, chociaż nie cierpią na prawdziwą anemię.

Ciśnienie krwi u młodych kobiet jest na ogół niższe niż u mężczyzn, podnosi się jednak już po trzydziestce i wtedy – zwłaszcza w okresie przekwitania – przewyższa zazwyczaj ciśnienie krwi u mężczyzn w tym samym wieku. U kobiet zaznaczają się jednak częste wahania ciśnienia krwi ze skłonnością do paroksyzmalnych wzniesień pod wpływem wzruszenia.

W przypadkach niedomogi czynnościowej jajników przychodzi natomiast u pewnej liczby kobiet (w około 10% przypadków) do hipotonii, z takimi przypadłościami, jak zawroty głowy, omdlenia, bóle głowy, ogólne osłabienie itd. Niektórzy przypisują występowanie tych objawów także brakowi witaminy C i Bj w ustroju.

W czasie miesiączki skarżą się niekiedy kobiety – i to o zupełnie zdrowym sercu – na takie przypadłości, jak uderzenia krwi do głowy, bicie serca, kłucia w tej okolicy, tachykardię i oddechową arytmię. Zaznaczają się one często już przy pierwszej miesiączce i powtarzają stale szczególnie uwydatnione są jednak w okresach pokwitania i przekwitania. Ze względu na skłonność kobiet do zatrzymania podczas miesiączki wody w ustroju przychodzi czasami u pacjentek ze schorzeniami serca, lecz nie wykazującymi objawów niewydolności, do powstawania w tym okresie obrzęków.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Jeśli kto opłakuje to, co przeminęło, otrzymuje dar modlitwy. Talmud


Kubuś: To bardzo łatwe. Człowiek szczęśliwy to ten, którego szczęście zapisane jest w górze; ten więc, którego nieszczęście zapisane jest w górze, jest człowiekiem nieszczęśliwym. Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"


Jeśli znajdziesz prawdziwego przyjaciela (co zdarza się naprawdę rzadko!) chroń go, bo to drugi ty. Seneka (Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 - 65 n. e)