Należy pamiętać, że ostre zapalenie wyrostka może przypominać także inne schorzenia kobiecych narządów rodnych. Wymienić tu należałoby przede wszystkim :

– a)Skręt torbieli prawego jajnika niedużych rozmiarów. Rozpoznanie skrętu dużej torbieli nie przyprawia o trudności. Mała torbiel, zwłaszcza jeśli jest nieruchoma, może przypominać wysięk okołowyrostkowy.

– b)Ciąża prawego jajowodu w okresie pęknięcia. Wprawdzie wywiady i wynik badania oburęcznego są zwykle znamienne dla tej sprawy chorobowej, nie są jednak czasem w stanie rozproszyć wątpliwości, Co więcej, w przebiegu ciąży jajowodowej objawy ciężkiego schorzenia mogą wystąpić, zanim da się stwierdzić jakiekolwiek zmiany w przydatkach badaniem ginekologicznym.

– c)Pęknięcie pęcherzyka Graafa w okresie jajeczkowania, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu w tym czasie bóle (dolor intermenstrualis).

Opisywano również pomyłki rozpoznawcze w przebiegu wstępującego zapalenia prawego moczowodu, w ostrym prawostronnym zapaleniu miedniczek nerkowych, przy skręcie zdrowych przydatków strony prawej, przy pęknięciu macicy itd.

Przykre następstwa przebytych zapaleń wyrostka przejawiają się u kobiety często w postaci upośledzenia jej narządów rodnych przez zrosty, które powstają w okolicy prawych przydatków macicy. Zrosty te mogą doprowadzać do przemieszczeń jajowodu, a nawet do zamknięcia jego ujścia brzusznego. Znaczenie ich w etiologii ciąży trąbkowej oraz w niepłodności kobiecej zostało już poprzednio omówione.

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Ból jest ojcem - a miłość matką mądrości. Ludwig Börne


Bene natus et bene meritus - dobrze urodzony i dobrze zasłużony.


Jak nie ma różnicy, czy położysz chorego na drewnianym albo złotym łożu - gdziekolwiek go bowiem umieścisz, zabierze ze sobą chorobę - tak i bez znaczenia jest to, czy chora dusza przebywa wśród bogactw czy też w ubóstwie. Choroba wszędzie się za nią powlecze. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e)