Zbyt gorąca woda, nawet bez domieszek środków chemicznych, niekorzystnie wpływa na błonę śluzową, powodując jej silne przekrwienie, powierzchowne oparzenia i uszkodzenia nabłonka, co może stać się powodem miejscowego zapalenia. Stosowanie przepłukiwań pochwy jako codziennego środka toaletowego bez koniecznych ostrożności (aseptyka) prowadzi również – wcześniej lub później – do zawleczenia do pochwy grzybków lub pąsożytów, które stają się powodem upławów. Być może pewne przypadki niepłodności mogą być spowodowane również stałymi przepłukiwaniami pochwy przed udaniem się do łóżka. W każdym razie przepłukiwanie pochwy wkrótce po stosunku płciowym uważane jest od dawna za jeden ze sposobów uchronienia się przed ciążą.

Każda kobieta powinna mieć na uwadze, że uplawy, które są najczęstszym wskazaniem do przepłukiwań pochwy, nie zawsze są objawem chorobowym. Wydzielanie się niewielkiej ilości przejrzystej, szklistej cieczy z kobiecych części rodnych jest w wielu przypadkach dowodem wzmożonego wydzielania gruczołów szyjki macicznej i sromu w następstwie pewnych zaburzeń hormonalnych. U tego rodzaju osób uplawy pojawiają się często na kilka dni przed miesiączką i ustępują w kilka dni po niej. Dowodem, że uplawy spowodowane są przez jakąś sprawę chorobową w narządach rodnych, bywa zazwyczaj nie tyle ilość ich, ile jakość i barwa biała, żółtawa, zielonkawa łub brunatna.

Przepłukiwali pochwy należy dokonywać w pozycji poziomej nad miednicą, najlepiej leżąc na łóżku. Ilość wody zużytej przy tym zabiegu waha się w granicach i-4 litrów. Schorzenia wewnętrznych narządów rodnych, którym towarzyszy silne przekrwienie, wymagają przepłukiwali częstszych (2-4 razy dziennie) i większą ilością wody (do czterech litrów).

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Często myślałem wówczas, że gdyby zmuszono mnie do życia w pniu uschniętego drzewa, gdzie jedynym moim zajęciem byłoby oglądanie barwy nieba ponad moją głową, z czasem przyzwyczaiłbym się i do tego. Czekałbym na przelot ptaków lub zderzanie się chmur, tak jak tutaj czekałem na dziwaczne krawaty mojego obrońcy lub jak dawniej, w tamtym świecie, cierpliwie wyczekiwałem soboty, by obejmować ciało Marii. Albert Camus, Obcy


Biada podrzędnym istotom, gdy wchodzą / Pomiędzy ostrza potężnych szermierzy. William Szekspir (właść. William Shakespeare, 1564 - 1616)


Inter vivos - między żywymi.