Erekcja członka (lub łechtaczki) następuje na skutek bodźców z receptorów zmysłowych (wzrokowych, dotykowych, słuchowych i węchowych), które docierają do kory mózgowej, a z niej do ośrodków seksualnych mieszczących się w międzymózgowiu. Stąd bodźce biegną przez rdzeń przedłużony i kręgowy. Część ich dociera do ośrodka erekcji mieszczącego się w rdzeniu krzyżowym i pobudza go. Część bodźców już w górnych odcinkach rdzenia lędźwiowego „odgałęzia się” i przebiega przez gałązki współczulne wychodzące z rdzenia lędźwiowego i poprzez plexus hypogastricus (splot nerwów) bezpośrednio do członka lub łechtaczki. Na tej drodze bodźce psychiczne zapoczątkowują erekcję. Biegną one bezpośrednio do członka lub łechtaczki z pominięciem ośrodka erekcji w rdzeniu krzyżowym. Wykazano to w doświadczeniach na psach, którym przerwano rdzeń kręgowy pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a krzyżowym. Mimo tego całkowitego przerwania rdzenia i związanej z tym niemożności dotarcia bodźców psychicznych do ośrodka erekcji w rdzeniu krzyżowym – na widok suki u psów tych pojawiała się erekcja. Oznacza to, że erekcja „psychiczna” pojawia się niezależnie od rdzeniowego ośrodka erekcji, a zatem następuje na skutek przebiegu bodźców przez nerwy sromowe odchodzące z rdzenia powyżej miejsca uszkodzenia.

Erekcja występuje wskutek ścisłej współpracy nerwów, tętnic, żył i mięśni. Zaburzenia w wypełnianiu się krwią ciał gąbczastych członka lub łechtaczki powstają najczęściej wskutek zaburzeń w układzie ner wowym sterującym funkcjami seksualnymi. Wyjątkowo mogą być uwarunkowane zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych lub w obrębie mięśni krocza przyczyniających się do erekcji.

Dodaj Komentarz

Linki
Linki
Powiedzenia

Ludzi nie obchodzi to, co ty wiesz, dopóki nie są przekonani, że ciebie obchodzi to, co oni wiedzą. Adam P. Ygnasik


Ludzie żyjący nadzieją widzą dalej, ludzie żyjący miłością widzą głębiej, ludzie żyjący wiarą widzą wszystko w nowym świetle. Zanetti Lothar


In maiore minus inest - w większym tkwi też mniej.