Erekcja członka (lub łechtaczki) następuje na skutek bodźców z receptorów zmysłowych (wzrokowych, dotykowych, słuchowych i węchowych), które docierają do kory mózgowej, a z niej do ośrodków seksualnych mieszczących się w międzymózgowiu. Stąd bodźce biegną przez rdzeń przedłużony i kręgowy. Część ich dociera do ośrodka erekcji mieszczącego się w rdzeniu krzyżowym i pobudza go. Część bodźców już w górnych odcinkach rdzenia lędźwiowego „odgałęzia się” i przebiega przez gałązki współczulne wychodzące z rdzenia lędźwiowego i poprzez plexus hypogastricus (splot nerwów) bezpośrednio do członka lub łechtaczki. Na tej drodze bodźce psychiczne zapoczątkowują erekcję. Biegną one bezpośrednio do członka lub łechtaczki z pominięciem ośrodka erekcji w rdzeniu krzyżowym. Wykazano to w doświadczeniach na psach, którym przerwano rdzeń kręgowy pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a krzyżowym. Mimo tego całkowitego przerwania rdzenia i związanej z tym niemożności dotarcia bodźców psychicznych do ośrodka erekcji w rdzeniu krzyżowym – na widok suki u psów tych pojawiała się erekcja. Oznacza to, że erekcja „psychiczna” pojawia się niezależnie od rdzeniowego ośrodka erekcji, a zatem następuje na skutek przebiegu bodźców przez nerwy sromowe odchodzące z rdzenia powyżej miejsca uszkodzenia.

Erekcja występuje wskutek ścisłej współpracy nerwów, tętnic, żył i mięśni. Zaburzenia w wypełnianiu się krwią ciał gąbczastych członka lub łechtaczki powstają najczęściej wskutek zaburzeń w układzie ner wowym sterującym funkcjami seksualnymi. Wyjątkowo mogą być uwarunkowane zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych lub w obrębie mięśni krocza przyczyniających się do erekcji.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Milczenie w obronie własnej jest bardziej wymowne niż słowa. Człowiek nie żałuje tylko tych słów, których nie powiedział. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński


Jakie siły, taki ideał. Ludwig Andreas Feuerbach


Aby znać człowieka, wystarczy poznać samego siebie; aby poznać ludzi, trzeba żyć pośród nich. Stendhal (Henri Beyle, 1783-1842)