Chora odczuwa (zwykle w pierwszej połowie drugiego miesiąca) najczęściej zupełnie niespodziewanie, rzadziej po niewyraźnych zwiastunach przypominających kolkę jajowodową, ostry, gwałtowny ból, któiy przyprawia ją o wstrząs wiodący do utraty przytomności. Napad bólów trwa krótko, ale chora po napadzie zaczyna szybko wykazywać objawę’ niedokrwistości. Badanie ginekologiczne nie wykrywa obecności krwistka ani poza macicą, ani w jej sąsiedztwie, opukiwaniem stwierdza się natomiast w jamie brzusznej wolny płyn. Obmacywanie oburęczne nie pozwala zwykle zorientować się co do cech fizykalnych macicy i przydatków.

W przeciwieństwie do poronienia trąbkowego i przeżarcia ściany zewnętrznej jajowodu cechy niedokrwistości wysuwają się tutaj na plan pierwszy. Tętno małe, słabo napięte, ledwie wyczuwalne i szybkie, czynność serca bardzo przyspieszona, nad końcem serca często szmer skurczowy (anemiczny) dowodzą ciężkiego stanu chorej. Jest ona blada, na wpół przytomna, pokryta zimnym potem. Brzuch przy obmacywaniu wybitnie bolesny. Równie bardzo bolesne jest obmacywanie tylnego sklepienia pochwy,

– a)Objaw Cullena, polegający na charakterystycznym zasinieniu pępka i skóry w jego otoczeniu (może on wystąpić także w razie wewnętrznego krwotoku do jamy brzusznej i z innych powodów).

– b)Objaw Wertha-stłumienie nad spojeniem łonowym, ale brak objawów wolnego płynu w jamie brzusznej.

– c)Objaw Salmona-rozszerzenie źrenicy po stronie pękniętego ciężarnego jajowodu. Wskutek podrażnienia nerwu przeponowego występują także bóle pod łopatkami i w ramionach.

– d)Objaw Brandta-brak obrony mięśniowej przy obmacywaniu brzucha mimo jego bolesności.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. Marek Aureliusz (Marcus Aurelius Antoninus, 121 - 180)


Kto chce zdobyć ludzi, musi w zastaw dać własne serce. ks. Tadeusz Olszański


Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński