Chora odczuwa (zwykle w pierwszej połowie drugiego miesiąca) najczęściej zupełnie niespodziewanie, rzadziej po niewyraźnych zwiastunach przypominających kolkę jajowodową, ostry, gwałtowny ból, któiy przyprawia ją o wstrząs wiodący do utraty przytomności. Napad bólów trwa krótko, ale chora po napadzie zaczyna szybko wykazywać objawę’ niedokrwistości. Badanie ginekologiczne nie wykrywa obecności krwistka ani poza macicą, ani w jej sąsiedztwie, opukiwaniem stwierdza się natomiast w jamie brzusznej wolny płyn. Obmacywanie oburęczne nie pozwala zwykle zorientować się co do cech fizykalnych macicy i przydatków.

W przeciwieństwie do poronienia trąbkowego i przeżarcia ściany zewnętrznej jajowodu cechy niedokrwistości wysuwają się tutaj na plan pierwszy. Tętno małe, słabo napięte, ledwie wyczuwalne i szybkie, czynność serca bardzo przyspieszona, nad końcem serca często szmer skurczowy (anemiczny) dowodzą ciężkiego stanu chorej. Jest ona blada, na wpół przytomna, pokryta zimnym potem. Brzuch przy obmacywaniu wybitnie bolesny. Równie bardzo bolesne jest obmacywanie tylnego sklepienia pochwy,

– a)Objaw Cullena, polegający na charakterystycznym zasinieniu pępka i skóry w jego otoczeniu (może on wystąpić także w razie wewnętrznego krwotoku do jamy brzusznej i z innych powodów).

– b)Objaw Wertha-stłumienie nad spojeniem łonowym, ale brak objawów wolnego płynu w jamie brzusznej.

– c)Objaw Salmona-rozszerzenie źrenicy po stronie pękniętego ciężarnego jajowodu. Wskutek podrażnienia nerwu przeponowego występują także bóle pod łopatkami i w ramionach.

– d)Objaw Brandta-brak obrony mięśniowej przy obmacywaniu brzucha mimo jego bolesności.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

... jest we mnie miłość. . . cale mnóstwo. . . ale jest i gniew. . . nie uwierzyłbyś, gdybym ci powiedział ile gniewu. . . daj mi miłość, albo nie będę dłużej tłumił tego gniewu. . . Frankenstein


Jeśli się nie zna historii, Pozostaje zawsze dzieckiem. Cyceron (Cicero Marcus Tullius, 106-43 p. n. e)


Czyste niebo piorunów się nie boi. Przysłowie greckie