Z chwilą kiedy pochwa zostaje opróżniona, należy stwierdzić badaniem oburęcz- nym, czy szyjka macicy jest drożna, jak wielka jest macica i jaki jest stan jajowodów. Jeśli w macicy i w trąbkach nie ma krwi, pochwę należy przemyć płynem odkażającym i przeczyścić wyjałowionymi wacikami lub gazą. Krew nagromadzona w macicy odpływa razem z krwią zebraną w pochwie. Wnętrza macicy nie należy kontrolować, bo grozi to zakażeniem.

Krwiaki jajowodowe należy oglądać od strony jamy brzusznej. Postępowanie jest zależne od warunków anatomicznych, z jakimi spotykamy się w czasie zabiegu operacyjnego. Krwiaki jajowodów leżą bowiem zwykle w zrostach, których cienkie ściany ulegają łatwo rozerwaniu. Opróżnienie krwiaka śródpochwowego powoduje obsunięcie macicy w dół i pociągnięcie przez nią jajowodów. W tych warunkach może przyjść łatwo do rozerwania cienkich zrostów otrzewnowych lub nawet ścian samego jajowodu, z krwotokiem do jamy brzusznej. Jeśli zawartość jajowodu jest zakażona, wylanie się jej do jamy otrzewnowej pociąga za sobą zapalenie otrzewnej. Jeśli usunięcie jajowodów lub nawet macicy okaże się koniecznością, należy pozostawić jajniki, gdyż we wszystkich prawie przypadkach są one zdrowe.

Krwiaki wytworzone w przypadkach zarośnięcia połowicznego przewodu płciowego mogą również być wskazaniem do otwarcia jamy brzusznej. Odnosi się to przede wszystkim do krwiaków w szczątkowym rogu macicy dwurożnej.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Jeżeli przegapisz tylko jedno wydanie jakiegoś magazynu, na pewno będzie to właśnie to wydanie, które zawierało najbardziej interesujące cię rzeczy. Uzupełnienie: wszyscy twoi znajomi też je przegapili, zgubili lub wyrzucili. Prawo Johnsona


Jak ostatki, to ostatki, popijmy se, stare babki.


Mala mali malo mala contulit omnia mundo - całe zło świata wynikło z powodu jabłka.