Z chwilą kiedy pochwa zostaje opróżniona, należy stwierdzić badaniem oburęcz- nym, czy szyjka macicy jest drożna, jak wielka jest macica i jaki jest stan jajowodów. Jeśli w macicy i w trąbkach nie ma krwi, pochwę należy przemyć płynem odkażającym i przeczyścić wyjałowionymi wacikami lub gazą. Krew nagromadzona w macicy odpływa razem z krwią zebraną w pochwie. Wnętrza macicy nie należy kontrolować, bo grozi to zakażeniem.

Krwiaki jajowodowe należy oglądać od strony jamy brzusznej. Postępowanie jest zależne od warunków anatomicznych, z jakimi spotykamy się w czasie zabiegu operacyjnego. Krwiaki jajowodów leżą bowiem zwykle w zrostach, których cienkie ściany ulegają łatwo rozerwaniu. Opróżnienie krwiaka śródpochwowego powoduje obsunięcie macicy w dół i pociągnięcie przez nią jajowodów. W tych warunkach może przyjść łatwo do rozerwania cienkich zrostów otrzewnowych lub nawet ścian samego jajowodu, z krwotokiem do jamy brzusznej. Jeśli zawartość jajowodu jest zakażona, wylanie się jej do jamy otrzewnowej pociąga za sobą zapalenie otrzewnej. Jeśli usunięcie jajowodów lub nawet macicy okaże się koniecznością, należy pozostawić jajniki, gdyż we wszystkich prawie przypadkach są one zdrowe.

Krwiaki wytworzone w przypadkach zarośnięcia połowicznego przewodu płciowego mogą również być wskazaniem do otwarcia jamy brzusznej. Odnosi się to przede wszystkim do krwiaków w szczątkowym rogu macicy dwurożnej.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Czasami cierpimy, dlatego, że mamy zbyt wyszukane upodobania i sztuczne potrzeby. H. Bergson


Imperare sibi maximum est imperium - panować nad sobą to najwyższa władza. Seneka Młodszy (Filozof, Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 - 65 p. n. e)


Każdy bez wyjątku Żyd, którego pochwycimy, będzie podlegać eksterminacji. Jeżeli nie uda nam się teraz zniszczyć biologicznych podstaw żydostwa, to pewnego dnia Żydzi zniszczą naród niemiecki. Heinrich Himmler (jeden z przywódców III Rzeszy)- do Rudolfa Hessa, komendanta obozu w Oświęcimiu, 1914