Nasiadówki w wodzie ciepłej (38-390) przynoszą dużą ulgę, zwłaszcza jeśli woda zawiera pewien odsetek węglanu sodu (10:100). Po obmyciu ciepłą wodą dobrze jest stosować na srom kompresy z płynu Bu- rowa, które ochraniamy ccratką. Skoro objawy ostre zaczną ustępować, można zacząć stosować maści, których cienką warstewką pokrywa się chore części sromu. Najodpowiedniejszymi są: ,3% maść borowa, maść cynkowa (uaselini albi 30,0, zirtci oxydati 10,0) lub bizmutowa (bismuthi carbonici 6,0, lano- lini et vaselini albi aa 15,o). Jeśli palenie i swędzenie sromu utrzymuje się nadal, należy dodać do jednej ze wspomnianych maści kokainy lub anestezyny.

Po przejściu zapalenia ostrego w stan przewlekły można stosować zmywania wodą z dodatkiem środków ściągających (odwary z kory dębowej, liści orzechowych, eukaliptusowych itp.).

Do leczenia bakteriobójczego należy przystępować dopiero po cofnięciu się objawów ostrych. Zapalenia na tle rzeżączkowym wymagają leczenia swoistego. Zapalenia wywołane przez pleśniawki leczymy zmywaniami 3 % roztworem wodnym kwasu borowego lub roztworem nadmanganianu potasu (1:1000:1500).

Ostre zapalenie gruczołu Bartholina, które polega na utworzeniu się w okolicy wargi większej bolesnego guza, prowadzi zazwyczaj do jego zropienia. W takich przypadkach konieczne jest nacięcie gruczołu, opróżnienie go i przemycie środkami bakteriobójczymi (np. wodą utlenioną) oraz ascptyczne zaopatrzenie. Ponieważ sprawa chorobowa zdradza skłonności do nawrotu, najlepiej w razie powtórzenia się procesu chorobowego gruczoł w całości usunąć.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Los to ktoś, kogo się obwinia za błędy idiotów. Karol Kord


Modlitwa to odwaga zbliżenia się do sacrum poprzez szept, słowo, myśl. Rudzka Zyta


Dwie rzeczy napełniają serce coraz to nowym i coraz to wzmagającym się podziwem i czcią w miarę tego, im częściej, im ustawiczniej zajmuje się nimi rozmyślanie: niebo gwiaździste nade mnę i prawo moralne we mnie. Immanuel Kant (1724-1804)