Nasiadówki w wodzie ciepłej (38-390) przynoszą dużą ulgę, zwłaszcza jeśli woda zawiera pewien odsetek węglanu sodu (10:100). Po obmyciu ciepłą wodą dobrze jest stosować na srom kompresy z płynu Bu- rowa, które ochraniamy ccratką. Skoro objawy ostre zaczną ustępować, można zacząć stosować maści, których cienką warstewką pokrywa się chore części sromu. Najodpowiedniejszymi są: ,3% maść borowa, maść cynkowa (uaselini albi 30,0, zirtci oxydati 10,0) lub bizmutowa (bismuthi carbonici 6,0, lano- lini et vaselini albi aa 15,o). Jeśli palenie i swędzenie sromu utrzymuje się nadal, należy dodać do jednej ze wspomnianych maści kokainy lub anestezyny.

Po przejściu zapalenia ostrego w stan przewlekły można stosować zmywania wodą z dodatkiem środków ściągających (odwary z kory dębowej, liści orzechowych, eukaliptusowych itp.).

Do leczenia bakteriobójczego należy przystępować dopiero po cofnięciu się objawów ostrych. Zapalenia na tle rzeżączkowym wymagają leczenia swoistego. Zapalenia wywołane przez pleśniawki leczymy zmywaniami 3 % roztworem wodnym kwasu borowego lub roztworem nadmanganianu potasu (1:1000:1500).

Ostre zapalenie gruczołu Bartholina, które polega na utworzeniu się w okolicy wargi większej bolesnego guza, prowadzi zazwyczaj do jego zropienia. W takich przypadkach konieczne jest nacięcie gruczołu, opróżnienie go i przemycie środkami bakteriobójczymi (np. wodą utlenioną) oraz ascptyczne zaopatrzenie. Ponieważ sprawa chorobowa zdradza skłonności do nawrotu, najlepiej w razie powtórzenia się procesu chorobowego gruczoł w całości usunąć.

Dodaj Komentarz