Działanie niepożądane leków stosowanych w celu wywołania jajecz- kowania wynika z ich działania estrogennego. Przy przestrzeganiu podstawowych przeciwwskazań, jakie obowiązują przy podawaniu estrogenów u kobiet w prawidłowym leczeniu, działanie to jest bardzo znikome. Występować mogą tylko objawy uderzenia gorąca, nudności i wymioty, bezsenność i bóle głowy. Mimo że leki te są słabymi estrogenami, należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia zaburzeń zakrzepowych.

Bromokryptyna (Parlodel) wykazuje zdolność hamowania wydzielania prolaktyny, a jej mechanizm działania polega na pobudzaniu receptorów dopaminergicznych. Lek ten jest stosowany w wielu zespołach ginekologiczno-endokrynologicznych.

Działania niepożądane są częste, zwłaszcza na początku leczenia w pełnej dawce. U kobiet tuż po porodzie nie występują one zupełnie, natomiast zdrowi ludzie są na ten lek bardzo wrażliwi.

Objawy niepożądane to nudności, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej. Nie wiadomo, czy lek ten. jest teratogenny, czy też powoduje ciąże mnogie i poronienia. Własne doświadczenia nie potwierdzają tych sugestii. Stwierdzono natomiast, że ciąża u kobiet z guzem przysadki może powodować jego nagły wzrost w ostatnich miesiącach ciąży, co wywołuje poważne zaburzenia pola widzenia. Ryzyko zwiększa się z każdą następną ciążą. Dotyczy ono też kobiet, z dużym stężeniem prolaktyny i dużymi lub małymi guzkami przysadki, które zaszły w ciążę po leczeniu bromokryptyną. Niebezpieczeństwo jest tak duże, że żadnej kobiecie z rozpoznanym guzem przysadki nie wolno zajść w ciążę, aż do wyleczenia guza.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Mala fide - w złej wierze; nieuczciwie; podstępnie (o czynie dokonanym ze świadomością łamania prawa). (o czynie dokonanym ze świadomością łamania prawa). (o czynie dokonanym ze świadomością łamania prawa)


Kiedy się modlisz - musisz zaczekać wszystko ma swój czas (. . . ) trzeba wciąż prosząc przestać się spodziewać niewysłuchane w przyszłości dojrzewa to niespełnione dopiero się staje (. . . ) miłość uwierzy przyjaźń zrozumie nie módl się skoro czekać nie umiesz. Ks. Jan Twardowski


Często i lekceważony wróg wydaje krwawą bitwę. Tytus Liwiusz