Niemowlęctwo. Jest to okres bezradności, ponieważ dziecko z konieczności jest uzależnione w każdej swej potrzebie od innych osób. Stopniowo, dzięki uczeniu się kontrolowania swoich mięśni, niemowlę staje się bardziej niezależne, tak że samo może wykonywać pewne czynności. Tempo rozwoju stopniowo zmniejsza się.

Okres małego dziecka. Pozycja stojąca i chodzenie wpływają na zwiększony udział klatki piersiowej w oddychaniu, a tym samym na ustalenie się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i wzmocnienie obręczy biodrowej. Początkowo rozwój w tym wieku charakteryzuje się wzrostem kontroli nad środowiskiem. Jako niemowlę dziecko uczyło się kontrolować swoje ciało, teraz chce kontrolować środowisko w taki sposób, żeby mogło uważać siebie za jego część. Zaczyna dążyć do posługiwania się mową jako środkiem do zdobycia wiadomości, których potrzebuje. W wyniku tego, jest ono często „żywym znakiem zapytania”.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Człowiek to istota pełna nadziei i pomysłow, które są zaprzeczeniem tezy, że nic nie możemy zmienić. Tom Clancy


Motu proprio - z własnej woli.


Kiedy się modlisz - musisz zaczekać wszystko ma swój czas (. . . ) trzeba wciąż prosząc przestać się spodziewać niewysłuchane w przyszłości dojrzewa to niespełnione dopiero się staje (. . . ) miłość uwierzy przyjaźń zrozumie nie módl się skoro czekać nie umiesz. Ks. Jan Twardowski