Niepłodność kobieca, a więc niemożność zajścia w ciążę w okresie dojrzałości płciowej, jest dowodem, że istnieje przeszkoda udaremniająca połączenie się plemnika z jajkiem, a chociaż jest tylko jednym z objawów schorzenia lub nieprawidłowości żeńskich narządów rodnych, ma dla lekarza specjalisty ogromne znaczenie.

Jeśli przyjmiemy, że prawie w 70% ogólnej liczby bezdzietnych małżeństw wina braku potomstwa leży po stronie kobiety (Rosner, St. Schwarz), że przyczyny kobiecej niepłodności są różnorodne, pragnienie macierzyństwa u wielu jednostek bardzo silne, a wyniki leczenia często niepewne, to łatwo zrozumieć, dlaczego w praktyce ginekologicznej objaw ten odgrjwa tak ważną rolę.

Bez względu na to, czy przyczyną niepłodności jest brak jajeczkowania lub przeszkoda w wędrówce jaja, czy też przeszkoda w wędrówce plemników – w większości przypadków możemy stwierdzić pewne zmiany organiczne, które tłumaczą nam patogenezę tego typowego „schorzenia objawowego“.

Nie można jednak zaprzeczyć, że niepłodność bywa również następstwem zaburzeń, zależnych od czynników natury psychicznej i nerwowej. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że schorzenia lub wady rozwojowa sromu i pochwy- mogą być przyczyną niepłodności kobiecej, gdyż często utrudniają spółkowanie. Odnosi się to przede wszystkim do wad rozwojowych, z których na pierwszym miejscu trzeba wymienić kobiece obojnactwo rzekome, zmiany dotyczące błony dziewiczej oraz zarośnięcie pochwy.

Zarośnięcie pochwy i błony dziewiczej-tak wrodzone, jak i nabyte-jest bezwzględną przyczyną niepłodności tylko w przypadkach zupełnego zamknięcia światła przewodu płciowego. Zwężenia pochwy, blizny u wejścia do niej, zbyt gruba błona dziewicza oraz pochwica mogą stanowić tylko czasową lub względną przyczynę kobiecej niepłodności, utrudniają bowiem spółkowanie i wędrówkę plemników, ale nie wyłączają zajścia w ciążę. Zmiany zapalne w obrębie dolnego odcinka kanału rodnego rzadko wywołują niepłodność i to tylko wówczas, kiedy w następstwie owrzodzeń w przebiegu pewnych chorób zakaźnych (błonica, płonica, rzeżączka) przychodzi do zrośnięcia się małych i dużych warg sromowych. Nowotwory sromu oraz guzy w okolicy wejścia do pochwy mogą stanowić tylko względną przyczynę kobiecej niepłodności.

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Każdą rewolucyjną ideę można podsumować trzema fazami - to niemożliwe, nie będę marnować czasu - to możliwe ale nie warte zachodu - mówiłem przez cały czas, że to był dobry pomysł. Prawo Clarke'a


Ludzkie ciało funkcjonuje dzięki dziesiątkom automatycznych systemów, które działają brzęcząc i tykając z precyzją, jakiej się nie zauważa, dopóki coś się nie zepsuje. Terry Pratchett: Kosiarz


Ból w odróżnieniu od przyjemności nie nosi maski. Oscar Wilde