Okres dojrzewania płciowego. Szczególnie znamienne dla tego okresu są przesunięcia w zakresie układu dokrewnego, wyraźnie zaznacza się dojrzałość czynnościowa narządów płciowych i kończy się rozwój wtórnych cech płciowych. Hormony gruczołów płciowych przytłumiają nieco wpływ tarczycy, której wyraźny wpływ był zaznaczony pod koniec poprzedniego okresu. Wyraźniej zaznacza się wpływ nadnerczy i układu wysepkowego trzustki. Grasica kończy swój okres rozwoju wstecznego. Dalsze zmiany — to szybki przyrost wzrostu i wagi. W okresie tym zaznacza się wzmożone wydzielanie potu, wzrasta wrażliwość skóry (trądzik). Wzmaga się siła mięśni, zwłaszcza u chłopców. Okres ten cechuje wzmożona pobudliwość nerwowo-psychiczna. Szybki rozwój narządów płciowych wydaje się wprowadzać czasowe zaburzenia w dziedzinie kontroli uczuć i nawyków społecznych, rozwiniętej we wcześ-niejszym okresie życia. W okresie dojrzewania płciowego ustala się właściwa sylwetka.

Wiek młodzieńczy cechuje zakończenie rozrostu organizmu i stopniowe ustępowanie zaburzeń, związanych z okresem dojrzewania.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Marzenie o tym, by człowiek wyzwolony z rozmaitych pęt dostąpił szczęścia, jest odwieczne. Stefan Meller (polski historyk)


Małżeństwo nie jest stanem - jest umiejętnością. Magdalena Samozwaniec


Mężczyzna poddaje się urokowi przez oczy tzn. przez to, co widzi, kobieta poddaje się urokowi przez uszy tzn. przez to, co słyszy. Aldous Leonard Huxley (pisarz angielski, 1894-1963)