Okres dojrzewania płciowego. Szczególnie znamienne dla tego okresu są przesunięcia w zakresie układu dokrewnego, wyraźnie zaznacza się dojrzałość czynnościowa narządów płciowych i kończy się rozwój wtórnych cech płciowych. Hormony gruczołów płciowych przytłumiają nieco wpływ tarczycy, której wyraźny wpływ był zaznaczony pod koniec poprzedniego okresu. Wyraźniej zaznacza się wpływ nadnerczy i układu wysepkowego trzustki. Grasica kończy swój okres rozwoju wstecznego. Dalsze zmiany — to szybki przyrost wzrostu i wagi. W okresie tym zaznacza się wzmożone wydzielanie potu, wzrasta wrażliwość skóry (trądzik). Wzmaga się siła mięśni, zwłaszcza u chłopców. Okres ten cechuje wzmożona pobudliwość nerwowo-psychiczna. Szybki rozwój narządów płciowych wydaje się wprowadzać czasowe zaburzenia w dziedzinie kontroli uczuć i nawyków społecznych, rozwiniętej we wcześ-niejszym okresie życia. W okresie dojrzewania płciowego ustala się właściwa sylwetka.

Wiek młodzieńczy cechuje zakończenie rozrostu organizmu i stopniowe ustępowanie zaburzeń, związanych z okresem dojrzewania.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Dies non interpellat pro homine - termin nie wzywa za człowieka (sam upływ terminu bez wezwania dłużnika nie powoduje powstania zwłoki dłużnika). (sam upływ terminu bez wezwania dłużnika nie powoduje powstania zwłoki dłużnika). (sam upływ terminu bez wezwania dłużnika nie powoduje powstania zwłoki dłużnika)


Bez cierpienia nie rozumie się szczęścia. Fiodor Dostojewski


Historia kroczy dziwnymi grogami. Grecy uczyli się od Trojan, uciekinierzy z Troi założyli Rzym, a Rzymianie podbili Grecję, po to jednak, by przejąć jej kulturę. Erik Durschmied