Płeć hormonalna określana jest przez czynność wewnątrzwydzieini- czą jąder lub jajników. Wprawdzie obydwa te gruczoły płciowe wytwarzają androgeny i estrogeny, lecz w różnym stosunku proporcjonalnym.

Jądra wytwarzają znacznie większe ilości androgenów niż estrogenów – jajniki odwrotnie. Próba oceny płci hormonalnej na podstawie badania globalnej ilości androgenów lub estrogenów w surowicy krwi oraz ustalenia ich wzajemnych proporcji może natrafiać na trudności, gdyż hormony te produkowane są również przez korę nadnercza (która z tego powodu nazywana bywa trzecią gonadą), która w szczególnych przypadkach może produkować na przykład więcej androgenów w organizmie kobiety, wskutek czego ulega zmianie wzajemna proporcja androgenów i estrogenów. U kobiety takiej płeć hormonalna może się okazać „męska”. Hormony kształtują pozostałe cechy morfologiczne płci.

Płeć gonadoforyczna (wewnętrznych narządów płciowych) określona jest przez drogi rozrodcze rozwijające się z przewodów gonad (przewody Wolffa u mężczyzny, przewody Mullera u kobiet). Drogami tymi u mężczyzny wydostają się na zewnątrz plemniki. U kobiety – w przypadku zapłodnienia – drogami tymi zapłodnione jajo przedostaje się do macicy, gdzie rozwija się płód, który potem poprzez szyjkę macicy i pochwę wydostaje się na zewnątrz. Płeć narządów płciowych zewnętrznych określana jest przez obecność prącia i moszny lub sromu.

Dodaj Komentarz