Płeć hormonalna określana jest przez czynność wewnątrzwydzieini- czą jąder lub jajników. Wprawdzie obydwa te gruczoły płciowe wytwarzają androgeny i estrogeny, lecz w różnym stosunku proporcjonalnym.

Jądra wytwarzają znacznie większe ilości androgenów niż estrogenów – jajniki odwrotnie. Próba oceny płci hormonalnej na podstawie badania globalnej ilości androgenów lub estrogenów w surowicy krwi oraz ustalenia ich wzajemnych proporcji może natrafiać na trudności, gdyż hormony te produkowane są również przez korę nadnercza (która z tego powodu nazywana bywa trzecią gonadą), która w szczególnych przypadkach może produkować na przykład więcej androgenów w organizmie kobiety, wskutek czego ulega zmianie wzajemna proporcja androgenów i estrogenów. U kobiety takiej płeć hormonalna może się okazać „męska”. Hormony kształtują pozostałe cechy morfologiczne płci.

Płeć gonadoforyczna (wewnętrznych narządów płciowych) określona jest przez drogi rozrodcze rozwijające się z przewodów gonad (przewody Wolffa u mężczyzny, przewody Mullera u kobiet). Drogami tymi u mężczyzny wydostają się na zewnątrz plemniki. U kobiety – w przypadku zapłodnienia – drogami tymi zapłodnione jajo przedostaje się do macicy, gdzie rozwija się płód, który potem poprzez szyjkę macicy i pochwę wydostaje się na zewnątrz. Płeć narządów płciowych zewnętrznych określana jest przez obecność prącia i moszny lub sromu.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Do zwycięstwa potrzeba nam odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi. Georges Jaques Danton


Kobieta jest głucha na wszelkie argumenty. Mężczyzna może ocalić swój kraj, rządzić całym światem, zdobyć wieczną sławę jako filozof, jedynie dla swej żony będzie zawsze tylko zwykłym głupcem. Thornton (Niven) Wilder (1897-1975)


Cały świat jest komedią. Petroniusz Arbitr