Ważnym czynnikiem w prawidłowym pielęgnowaniu niemowlęcia jest zachowanie doskonałego spokoju. Im młodsze dziecko, tym większy musi być spokój. Zbyt głośne rozmowy, hałasy dochodzące z ulic, radio, głośne zamykanie drzwi itp. mogą być przyczyną ustawicznego niepokoju dziecka. Te szkodliwe bodźce mogą ujemnie zadziałać na korę mózgową, co w wyniku może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowej czynności narządów wewnętrznych.

Poza karmieniem, przewijaniem i kąpaniem nie należy dziecka w ciągu dnia niczym niepokoić. Wszelkie noszenie, huśtanie są czynnikami szkodliwymi, gdyż wyprowadzają dziecko z jego wrodzonej równowagi, a uczą złych nawyków. Krzyk lub płacz dziecka zawsze dowodzi, że jest ono z czegoś niezadowolone, a przyczyną tego może być:

– a) oddanie stolca lub moczu,

– b) głód lub pragnienie,

– c) zbyt ciepłe nakrycie, przegrzanie,

– d) hałasy pochodzące z zewnątrz,

– e) pewne nieprawidłowości w trawieniu, jak silne wzdęcie, odbijanie,

– f) choroba dziecka.

Higiena dziecka chorego

Lekarz powinien zorientować się, co jest przyczyną krzyku dziecka i usunąć ją.

Higiena dziecka chorego. Higienie dziecka chorego należy poświęcić szczególnie dużo uwagi, ponieważ przestrzeganie jak najlepszych warunków higienicznych w okresie choroby w dużej mierze przyczynia się do lepszego przetrwania choroby i szybszego zdrowienia.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Można popełnić podłość, nie będąc łajdakiem. Fiodor Dostojewski


Czy jest coś gorszego niżeli śmierć? Życie, jeśli pragniesz umrzeć. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e)


Na początku było słowo, ale czy właściwe? Leszek Kumor