Prawidłowe wykonanie skutecznej laminektomii zależy od odpowiedniego wyposażenia, w skład którego wchodzi: 1) specjalna lampa głowowa, gdyż zwykła lampa bezcieniowa nie oświetla bocznego zachyłku, czyli najczęstszego miejsca patologii krążka międzykręgowego 2) powiększające 2-4-krotnie okulary, bez których niełatwo jest uniknąć uszkodzenia wewnątrzkanałowego naczyń. Szczególnie chodzi o oszczędzenie naczyń przebiegających na grzbietowej i bocznej powierzchni nerwu (uszkodzenie tych naczyń powoduje upośledzenie ukrwienia i wewnątrznerwowe zwłóknienia) 3) rama umożliwiająca ułożenie chorego w zmo-dyfikowanej pozycji kolanowej w celu odbarczenia brzucha i zmniejszenia krwawienia.

Należy wyraźnie stwierdzić, że wiek nie stanowi przeciwwskazania do operacji. Chociaż zabieg wykonuje się z reguły w ułożeniu na brzuchu, to można go także przeprowadzić w ułożeniu na boku. Chorego można uruchomić wcześnie i opuszczenie łóżka po upływie już 24-48 godzin skutecznie chroni przed powikłaniami.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Miłość jest jak rozmowa telefoniczna. Najpierw długo się dzwoni, a potem się okazuje, że to pomyłka


Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości (ok. 700 r. p. n. e)


Była w tym człowieku tajemnica, tajemnica, którą chciał wyjaśnić. Ale w gruncie rzeczy jest tylko tajemnica biedy, która ludziom odbiera imię i przeszłość. Albert Camus (1913-1960)