Prawidłowe wykonanie skutecznej laminektomii zależy od odpowiedniego wyposażenia, w skład którego wchodzi: 1) specjalna lampa głowowa, gdyż zwykła lampa bezcieniowa nie oświetla bocznego zachyłku, czyli najczęstszego miejsca patologii krążka międzykręgowego 2) powiększające 2-4-krotnie okulary, bez których niełatwo jest uniknąć uszkodzenia wewnątrzkanałowego naczyń. Szczególnie chodzi o oszczędzenie naczyń przebiegających na grzbietowej i bocznej powierzchni nerwu (uszkodzenie tych naczyń powoduje upośledzenie ukrwienia i wewnątrznerwowe zwłóknienia) 3) rama umożliwiająca ułożenie chorego w zmo-dyfikowanej pozycji kolanowej w celu odbarczenia brzucha i zmniejszenia krwawienia.

Należy wyraźnie stwierdzić, że wiek nie stanowi przeciwwskazania do operacji. Chociaż zabieg wykonuje się z reguły w ułożeniu na brzuchu, to można go także przeprowadzić w ułożeniu na boku. Chorego można uruchomić wcześnie i opuszczenie łóżka po upływie już 24-48 godzin skutecznie chroni przed powikłaniami.

Dodaj Komentarz

Linki
Linki
Powiedzenia

Miłość jest najwyższym sensem istnienia. Ernest Hemingway


Jeśli musisz wybrać między czystością ciała a czystością duszy, pamiętaj że jedno nie wyklucza drugiego. Winston Groom


Carpe diem quam minimum credula postero - chwytaj dzień (korzystaj z chwili), jak najmniej ufając przyszłości; weseląc się dziś nie dowierzaj przyszłości. Epikur