Przestrzeganie regularnego trybu życia niemowlęcia jest pierwszym krokiem wychowawczym, mającym niezmierne znaczenie w dalszym procesie wychowawczym, w okresach późniejszego dzieciństwa.

Sen. Sen niemowlęcia jest głęboki oraz długotrwały. W pierwszym półroczu niemowlę śpi od 1-0 do 2-0 godzin na dobę, po pierwszym roku śpi ono o 1—2 godzin mniej. Stopniowo codzienne zapotrzebowanie snu u dziecka z wiekiem maleje, chociaż jest ono jeszcze dosyć znaczne, bo w wieku przedszkolnym wynosi ono 15—12 godzin, a w wieku szkolnym 11—9 godzin na dobę. U dziecka spostrzegamy dwukrotne nasilenie się głębokości snu: po raz pierwszy tuż po zaśnięciu i drugi raz w godzinach rannych. Dzieci, które sypiają za mało, są często zmęczone, blade, z objawami znacznie wzmożonej pobudliwości nerwowej, czego wyrazem jest niecierpliwość, rozdrażnienie, zmniejszenie łaknienia, płaczliwość itp. Dlatego też ważne jest, by dziecko mogło przede wszystkim dostatecznie długo się wyspać. Zwrócić należy uwagę, by dziecko wcześnie zasypiało 1 możliwie zawsze o tej samej godzinie.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Idee nie są odpowiedzialne za to, co z nich czynią ludzie. Werner Heisenberg


Gdy chcesz ponarzekać na to, że nic ci się nie udaje, gdy chcesz pomarudzić na drobne niesprawiedliwości w życiu - przyjaciel z radością wysłucha twoich, pełnych żalu historii. A kiedy je skończysz, razem będziecie się mogli z tego wszystkiego śmiać. Linda Macfarlane


Najpierw pomyśl potem rób. Przysłowie ludowe