Dość szybko rozwija się kontrola mięśni biorących udział w ruchach oczu, w uśmiechu, podnoszeniu głowy. Pod koniec drugiego miesiąca niemowlę może skupiać wzrok na nieruchomym przedmiocie, a pod koniec trzeciego miesiąca może już wodzić oczyma za poruszającym się przedmiotem. Odruch obronny powieki, gotowy po urodzeniu, można wywołać dotykając twarzy w pobliżu oczu. Uśmiech w odpowiedzi na uśmiech innej osoby pojawia się dopiero w trzecim miesiącu życia. Większość noworodków wykazuje zdolność podnoszenia głowy bezpośrednio po urodzenu. Niemowlę dwumiesięczne jest zdolne do podnoszenia główki ponad linię poziomą pod kątem 3-0°. W kilka miesięcy później, kiedy wzmocnią się mięśnie tułowia i szyi, może utrzymać głowę prosto przez dłuższy okres czasu.

Ramiona i ręce dziecka są od chwili urodzenia w ciągłym ruchu. Początkowo ruchy składają się z niezgrabnych pchnięć, bezcelowych uderzeń, otwierania i zamykania dłoni. Sięganie i chwytanie wymaga koordynacji oka i ręki, pojawia się między trzecim a czwartym miesiącem życia.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Mądrzy są wszyscy ci, którzy poznali zarówno potrzebę, jak i granice wiedzy wszelkiej i którzy zrozumieli, ze miłość jest większa niz wiedza. Paul Johann Tillich (1886-1965)


Jeżeli nie przynosisz pożytku ludziom, twoje modlitwy przed Bogiem nie mają wartości... . przysł mandżurskie


Miłość jest naszym osobistym dziełem. Marcel Proust (1871-1922)