Dość szybko rozwija się kontrola mięśni biorących udział w ruchach oczu, w uśmiechu, podnoszeniu głowy. Pod koniec drugiego miesiąca niemowlę może skupiać wzrok na nieruchomym przedmiocie, a pod koniec trzeciego miesiąca może już wodzić oczyma za poruszającym się przedmiotem. Odruch obronny powieki, gotowy po urodzeniu, można wywołać dotykając twarzy w pobliżu oczu. Uśmiech w odpowiedzi na uśmiech innej osoby pojawia się dopiero w trzecim miesiącu życia. Większość noworodków wykazuje zdolność podnoszenia głowy bezpośrednio po urodzenu. Niemowlę dwumiesięczne jest zdolne do podnoszenia główki ponad linię poziomą pod kątem 3-0°. W kilka miesięcy później, kiedy wzmocnią się mięśnie tułowia i szyi, może utrzymać głowę prosto przez dłuższy okres czasu.

Ramiona i ręce dziecka są od chwili urodzenia w ciągłym ruchu. Początkowo ruchy składają się z niezgrabnych pchnięć, bezcelowych uderzeń, otwierania i zamykania dłoni. Sięganie i chwytanie wymaga koordynacji oka i ręki, pojawia się między trzecim a czwartym miesiącem życia.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Czy masz pojęcie, przez ile wcieleń musieliśmy przejść, aby zrozumieć po raz pierwszy, że istnieje coś więcej niż jedzenie, walka, czy władza w stadzie? Tysiące istnień, Jonathanie, dziesięć tysięcy. . . Wybieramy nasz następny świat przez to, czego nauczymy się w tym. . . Ale ty, Jonathanie, nauczyłeś się tak wiele jednego razu, że nie musiałeś przechodzić przez tysiąc istnień, aby dotrzeć do tego. - "Mewa" Bach Richard


Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Janusz Korczak


Gdy woda sięga twych ust., nie martw się, że nie nadaje się do picia. Stanisław Jerzy Lec