Dlatego w każdym podejrzanym przypadku konieczne jest drobiazgowe badanie i wielokrotne pobieranie materiału do oględzin mikroskopowych, jak również hodowanie na pożywkach materiału pobranego z uchyłków gruczołów, z kanału szyjki itd.

Okres wylęgania rzeżączki u kobiety trwa niekiedy bardzo krótko – przeciętnie około trzech dni. Czasami jednak objawy schorzenia występują później (w ciągu 7-8 dni). Zależy to w dużej mierze od ilości drobnoustrojów przeniesionych do pochwy kobiety podczas aktu płciowego oraz od ich żywotności.

Zakażenia ostrą rzeżączką wywołują u kobiet bardziej gwałtowne objawy niż zakażenia w przypadkach przewlekłej rzeżączki u mężczyzn. Wynika to najprawdopodobniej z większej zdolr ości zarazków przenikania do nienaruszonego nabłonka śluzówki w przypadkach ostrych.

Dwoinki Neissera są bardzo wrażliwe na szkodliwe dla nich czynniki świata zewnętrznego. Rozwijać się mogą tylko w środowisku wilgotnym i w określonej temperaturze (giną przy 41- 430).

Pierwotnym miejscem zakażenia jest zwykle cewka moczowa. W bardzo wielu przypadkach następuje równoczesne zakażeric cewki moczowej i szyjki macicznej. Zajęcie przez rzeżączkę pewnych narządów przewodu płciowego uzależnione jest bowiem od ich budowy anatomicznej. I tak u dziewic, u któ.ych wejście do pochwy jest wąskie, powstaje raczej zapalenie cewki moczowej, podczas gdy u kobiet z szeroką pochwą ulega zakażeniu podczas aktu płciowego także i szyjka maciczna.

Zapz lenia rzeżączkowe mają skłonność do szerzenia się postępującego na sąsiadujące z sobą odcinki błony śluzowej, tak że proces chorobowy może zająć stopniowo cały przewód płciowy kobiety niezależnie od zakażenia cewki moczowej (ryc. 134).

Dodaj Komentarz

Linki
Linki
Powiedzenia

Inflacja jest jak ciąża: w legalny sposób nie można jej przerwać. Leon Henderson


Milczenie jest dla słowa jak siatka rozpięta pod tancerzem na linie. Max Picard


Jeśli w ogóle istnieje jakiś plan we wszechświecie, jeśli w życiu ludzkim jest pewien system, to na pewno da się je odszukać w tych żywotach tak niespodziewanie przeciętych. Albo żyjemy z przypadku i umieramy z przypadku, albo żyjemy według planu i umieramy według planu. Thornton Wilder