Dlatego w każdym podejrzanym przypadku konieczne jest drobiazgowe badanie i wielokrotne pobieranie materiału do oględzin mikroskopowych, jak również hodowanie na pożywkach materiału pobranego z uchyłków gruczołów, z kanału szyjki itd.

Okres wylęgania rzeżączki u kobiety trwa niekiedy bardzo krótko – przeciętnie około trzech dni. Czasami jednak objawy schorzenia występują później (w ciągu 7-8 dni). Zależy to w dużej mierze od ilości drobnoustrojów przeniesionych do pochwy kobiety podczas aktu płciowego oraz od ich żywotności.

Zakażenia ostrą rzeżączką wywołują u kobiet bardziej gwałtowne objawy niż zakażenia w przypadkach przewlekłej rzeżączki u mężczyzn. Wynika to najprawdopodobniej z większej zdolr ości zarazków przenikania do nienaruszonego nabłonka śluzówki w przypadkach ostrych.

Dwoinki Neissera są bardzo wrażliwe na szkodliwe dla nich czynniki świata zewnętrznego. Rozwijać się mogą tylko w środowisku wilgotnym i w określonej temperaturze (giną przy 41- 430).

Pierwotnym miejscem zakażenia jest zwykle cewka moczowa. W bardzo wielu przypadkach następuje równoczesne zakażeric cewki moczowej i szyjki macicznej. Zajęcie przez rzeżączkę pewnych narządów przewodu płciowego uzależnione jest bowiem od ich budowy anatomicznej. I tak u dziewic, u któ.ych wejście do pochwy jest wąskie, powstaje raczej zapalenie cewki moczowej, podczas gdy u kobiet z szeroką pochwą ulega zakażeniu podczas aktu płciowego także i szyjka maciczna.

Zapz lenia rzeżączkowe mają skłonność do szerzenia się postępującego na sąsiadujące z sobą odcinki błony śluzowej, tak że proces chorobowy może zająć stopniowo cały przewód płciowy kobiety niezależnie od zakażenia cewki moczowej (ryc. 134).

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Gniew jest zaczynem niedorzeczności. Cyceron (Cicero Marcus Tullius, 106-43 p. n. e)


Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić. Warren Buffet


Człowiek wędruje po świecie w poszukiwaniu tego, czego mu trzeba i wraca do domu, by tutaj to znaleźć. George Moore (1852-1933)