Owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy \7, 11]. Obecność takich powikłań, jak owrzodzenie, krwotok, perforacja, niedrożność, zapalenie otrzewnej, łącznie wśród 2672 leczonych długotrwale steroidami, dotyczyła 4,5% chorych. Częstość posteroidowych owrzodzeń według innych danych wynosiła 8,0-8,6% [7, 11], Trzeba jednak wspomnieć, że występowanie owrzodzeń żołądka lub dwunastnicy u chorych na choroby reumatyczne nie leczonych steroidami wynosi 8,1%. Tak więc leczenie steroidami ma większe znaczenie jako czynnik reaktywujący owrzodzenia niż jako przyczyna bezpośrednia. Posteroidowe owrzodzenie jest częściej umiejscowione w odźwierniku aniżeli w pozostałych częściach żołądka w dwunastnicy zdarza się ok. 3 razy rzadziej. Jest ono ostre, ograniczone, bez otoczki zapalnej, towarzyszy mu przerost i zwiększenie wydzielania błony śluzowej. W przypadku otorbionej perforacji radiolog stwierdza na ogół gładkie, bez znacznego odczynu zapalnego „ściany” otorbienia i może tę zmianę uznać za uchyłek.

Wątroba. Steroidy mogą wywołać wiele działań niepożądanych dotyczących bezpośrednio wątroby. In vitro wykazano, iż hamują one wytwarzanie energii w obrębie mitochondriów. Jest to zmiana, która może w części wyjaśnić stłuszczenie hepatocytów u osób poddanych długotrwałej kortykoterapii. Dochodzi wtedy nierzadko do tworzenia pseudo- torbieli, a nawet zatorów tłuszczowych.

Dodaj Komentarz

Powiedzenia

Najcięższy krzyż, jaki mamy do dźwigania, to zawsze my sami. Odilo Lechner


Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać komuś na to, żeby był, jaki jest. William Wharton


Możemy powiedzieć o człowieku, że bywa częściej dobry niż zły, częściej mądry niż głupi, częściej energiczny niż apatyczny, i na odwrót; ale będzie nieprawdą, jeśli powiemy o jakimś człowieku, że jest dobry albo mądry, a o innym, że jest zły albo głupi. A my zawsze w ten sposób dzielimy ludzi. I to jest niesłuszne. Ludzie są jak rzeki: woda jest we wszystkich jednakowa, wszędzie ta sama, ale rzeka bywa wąska, szeroka, spokojna, czysta, zimna, mętna, ciepła. Tak samo bywa z ludźmi. Każdy człowiek ma w sobie zalążki wszystkich ludzkich cech; czasami ujawnia te, czasami znów inne; bywa nieraz zupełnie do siebie niepodobny, pozostając jednakże wciąż sobą. Lew Tołstoj