Owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy \7, 11]. Obecność takich powikłań, jak owrzodzenie, krwotok, perforacja, niedrożność, zapalenie otrzewnej, łącznie wśród 2672 leczonych długotrwale steroidami, dotyczyła 4,5% chorych. Częstość posteroidowych owrzodzeń według innych danych wynosiła 8,0-8,6% [7, 11], Trzeba jednak wspomnieć, że występowanie owrzodzeń żołądka lub dwunastnicy u chorych na choroby reumatyczne nie leczonych steroidami wynosi 8,1%. Tak więc leczenie steroidami ma większe znaczenie jako czynnik reaktywujący owrzodzenia niż jako przyczyna bezpośrednia. Posteroidowe owrzodzenie jest częściej umiejscowione w odźwierniku aniżeli w pozostałych częściach żołądka w dwunastnicy zdarza się ok. 3 razy rzadziej. Jest ono ostre, ograniczone, bez otoczki zapalnej, towarzyszy mu przerost i zwiększenie wydzielania błony śluzowej. W przypadku otorbionej perforacji radiolog stwierdza na ogół gładkie, bez znacznego odczynu zapalnego „ściany” otorbienia i może tę zmianę uznać za uchyłek.

Wątroba. Steroidy mogą wywołać wiele działań niepożądanych dotyczących bezpośrednio wątroby. In vitro wykazano, iż hamują one wytwarzanie energii w obrębie mitochondriów. Jest to zmiana, która może w części wyjaśnić stłuszczenie hepatocytów u osób poddanych długotrwałej kortykoterapii. Dochodzi wtedy nierzadko do tworzenia pseudo- torbieli, a nawet zatorów tłuszczowych.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Młodość domaga się nieśmiertelności. Nikos Kazantzakis


Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem; czas - to miejsce na zaparkowanie pod słońcem. Phil Bosmans


Gdybym próbował czytać wszystkie słowa krytyki skierowane przeciwko mnie - mógłbym równie dobrze zamknąć swoje biuro i wziąć się za coś innego. Robię to, co według mnie najlepsze, najlepiej jak potrafię. I mam zamiar robić tak do końca. I jeśli przy końcu okaże się, że mam rację, wszystko, co o mnie powiedziano, przestanie się liczyć. A jeśli koniec pokaże, że się myliłem, nie zmieni tego nawet 10 aniołów, które będą przysięgać, że miałem rację. Abraham Lincoln (1809 - 1865)