Szerzenie się raka na otrzewną utrudnione jest przez tworzenie się zlepów ochronnych ponad miejscem zniszczonym przez nowotwór i oddzielenie tego ostatniego od wolnej jamy brzusznej. Zlepy te i zrosty mogą doprowadzić nawet do zupełnego zaniku zatoki Douglasa. Dopiero po zniszczeniu tej pokrywy zrostów rak może się dostać do jamy otrzewnowej. ad 2) Rozpad raka szyjki macicznej, który w poszczególnych jego typach występuje wcześniej lub później i odnosi się kolejno do rozmaitych miejsc nowotworowego nacieku, sprawia, że pierwotny kształt szyjki ulega zmianie i że ostatecznie w rozpadzie tym ginie nie tylko część pochwowa, ale i część nadpochwowa. Tym się tłumaczy, że opisane poprzednio obrazy wczesnego raka ulegają stopniowemu zatarciu i że w późniejszym okresie schorzenia trudno nieraz stwierdzić, czy mieliśmy do czynienia z postacią raka kalafiorowatego, z wrzodem rakowym, z naciekiem nowotworowym, czy też rakiem przewodu szyjki macicznej.

Rozpad i zakażenie nowotworu prowadzi również do wytworzenia się na jego obwodzie warstwy zapalnego nacieczenia, której zwyczajnymi sposobami badania nie można odróżnić od nacieku nowotworowego. Ten proces zapalny przyczynia się w późniejszym okresie schorzenia do ucisku na pewne narządy w otoczeniu szyjki macicznej (np. na moczowody), powodując powiększenie się właściwego guza rakowego. ad 3) Przyczyną dużej złośliwości raka szyjki macicznej jest dobrze rozgałęziony system naczyń chłonnych szyjki i jej otoczenia.

Dodaj Komentarz

Linki
Powiedzenia

Kim jest przyjaciel? Powiem ci. Przyjaciel jest osobą, przy której masz śmiałość być sobą. Frank Crane


Dla mężczyzny kobiety są tym, czym żagle dla żaglowca - nie popłynie bez nich. Jacques Chardonne


Dopóki człowiek nie musi siebie sprawdzić w czynie, może oszukiwać się bez żadnych ograniczeń. Jerzy Andrzejewski (1909-1983)