Dlatego też należy u niemowląt zaszczepionych doustnie dbać o podanie dostatecznej ilości obojętnego płynu bezpośrednio po podaniu szczepionki celem uniknięcia zalegania jej w jamie ustnej. Poza tym należy niemowlęta te przez dłuższy okres strzec przed zakażeniem nieswoistym, jak angina, infekcja kataralna, infekcja grypowa itp… U dzieci szczepionych śródskórnie celem uniknięcia powikłań należy przede wszystkim dbać o jałowe przeprowadzenie szczepienia. Ażeby szczepienie było w pełni skuteczne i nie dawało powikłań, należy pamiętać o następujących zasadach:

– 1. Nie należy w żadnym razie używać szczepionki, która straciła ważność.

– 2. Przed użyciem szczepionki należy ampułkę dobrze wstrząsnąć,, ażeby podawać zawiesinę jednolitą.

– 3. Szczepionkę należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu (ale nie w lodówce), gdyż zbyt wysoka i zbyt niska temperatura–, niszczy szczepionkę.

– 4. Wszelkie przyrządy służące do szczepienia muszą być jałowe.

Leczenie wzmożonych odczynów poszczepiennych

Leczenie wzmożonych odczynów poszczepiennych. Jeżeli węzły chłonne są tylko miernie powiększone i nie stwierdzi się w nich chełbota- nia, dobre usługi oddaje naświetlanie dziecka lampą kwarcową i podanie witaminy D. Poza tym staramy się normalnie dobrze żywić dziecko. Jeżeli stwierdzimy chełbotanie, wówczas węzeł taki należy nakłuć (igłą niezbyt cienką) i jałowy zwykle płyn odessać, po czym założyć jałowy opatrunek. Nieraz należy zabieg ten kilkakrotnie powtórzyć. Pewniej jest jednakże węzeł, w którym stwierdziliśmy chełbotanie, naciąć skalpelem anatomicznym (wąskim) i możliwie dokładnie opróżnić nie tylko z płynu ropnego, lecz przede wszystkim z mas serowatych. Po tym zabiegu nakłada się jałowy opatrunek. W ten sposób leczone powikłania zostają zwykle bardzo szybko wyleczone. Blizny powstałe są minimalne. Celem przyspieszenia leczenia i w tych przypadkach dobrze jest naświetlać dziecko lampą kwarcową.

W razie stwierdzenia powikłań ze strony ucha środkowego lub węzłów pozagardłowych (charakterystyczny oddech utrudniony i charczący) należy dziecko skierować do specjalisty laryngologa. Powikłanie z powodu zapalenia ucha środkowego jest procesem bardzo uporczywym i wymaga wczesnego rozpoznania i odpowiedniego leczenia specjalistycznego. Zmienione patologicznie węzły pozagardłowe wymagają nacięcia i usunięcia mas ropnych i serowatych, tak samo jak w przypadku powikłania ze strony węzłów szyjnych.

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Bóg ustanowił dla każdego wieku właściwe powinności i podzielił nasze życie na odpowiednie okresy; młodemu przystoi radość, starcowi - zasępione czoło. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e)


Należeć do rodu ludzkiego jest łatwo. Być człowiekiem jest trudno. Przysłowie chińskie


Krwią i żelazem. Otto von Bismarck (1815 - 1898)