Uregulowanie codziennego trybu życia jest niezmiernie ważne i konieczne dla każdego okresu życia dziecka, a więc również dla niemowlęcia. Główne czynności wchodzące w zakres codziennej higieny dziecka muszą być odpowiednio rozplanowane i wykonywane możliwie zawsze o tym samym czasie. Dzień dziecka powinien rozpoczynać się zawsze o godz. 6, kiedy otrzymuje ono pierwszy swój posiłek. Zależnie od wieku dziecka ustalamy liczbę posiłków na:

– 7 — od urodzenia do 2 mies. życia (przerwy 3-godzinne),

– 6 — od 2 do 4 mies. (przerwy 3V2-godzinne),

– 5 — od 4 mies. życia (przerwy 4-godzinne).

W rozkładzie dnia

Ustalenie tej lub innej liczby posiłków zależy w głównej mierze od kondycji dziecka (np. wcześniak lub niemowlę wątłe będzie wymagało częstszych posiłków, dziecko o kondycji silnej dłuższych przerw). W żadnym wypadku nie należy karmić dziecka płaczącego w celu uspokojenia, natomiast jeżeli przesypia ono swój czas karmienia, należy je systematycznie budzić, przyzwyczajając je w ten sposób do regularnego spożywania posiłków.

W rozkładzie dnia należy ściśle oznaczyć godziny przeznaczone na kąpiel, werandowanie lub wyjeżdżanie z dzieckiem na powietrze oraz czas na zabawę. Werandowanie lub wyjeżdżanie z dzieckiem na powietrze powinno odbywać się co najmniej 2 X dziennie: przed południem między godz. 9—1-0 oraz w południe (maksimum światła) od godz. 12—13 lub 14.

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Kupiłbym wieś, ale pieniądze gdzieś.


Ja także uważam, że Rosji sądzone jest stać się pierwszym w dziejach świata krajem socjalizmu. Kiedy to nastąpi, długo będziemy ogłuszeni, a gdy się ockniemy, nie odzyskamy już utraconej pamięci. Zapomnimy część przeszłości i nie będziemy szukać wyjaśnienia spraw niezwykłych. Borys Pasternak


Do not keep the alabaster boxes of your love and tenderness sealed up until your friends are dead. Fill their lives with sweetness. Speak approving, cheering words while their ears can hear them and while their hearts can be thrilled by them. Henry Ward Beecher (1813 - 1887)