Uregulowanie codziennego trybu życia jest niezmiernie ważne i konieczne dla każdego okresu życia dziecka, a więc również dla niemowlęcia. Główne czynności wchodzące w zakres codziennej higieny dziecka muszą być odpowiednio rozplanowane i wykonywane możliwie zawsze o tym samym czasie. Dzień dziecka powinien rozpoczynać się zawsze o godz. 6, kiedy otrzymuje ono pierwszy swój posiłek. Zależnie od wieku dziecka ustalamy liczbę posiłków na:

– 7 — od urodzenia do 2 mies. życia (przerwy 3-godzinne),

– 6 — od 2 do 4 mies. (przerwy 3V2-godzinne),

– 5 — od 4 mies. życia (przerwy 4-godzinne).

W rozkładzie dnia

Ustalenie tej lub innej liczby posiłków zależy w głównej mierze od kondycji dziecka (np. wcześniak lub niemowlę wątłe będzie wymagało częstszych posiłków, dziecko o kondycji silnej dłuższych przerw). W żadnym wypadku nie należy karmić dziecka płaczącego w celu uspokojenia, natomiast jeżeli przesypia ono swój czas karmienia, należy je systematycznie budzić, przyzwyczajając je w ten sposób do regularnego spożywania posiłków.

W rozkładzie dnia należy ściśle oznaczyć godziny przeznaczone na kąpiel, werandowanie lub wyjeżdżanie z dzieckiem na powietrze oraz czas na zabawę. Werandowanie lub wyjeżdżanie z dzieckiem na powietrze powinno odbywać się co najmniej 2 X dziennie: przed południem między godz. 9—1-0 oraz w południe (maksimum światła) od godz. 12—13 lub 14.

Dodaj Komentarz