Eóle stają się wówczas także wybitniejsze. Ogólne wyniszczenie ustroju i obrzęki kończyn dolnych są później objawami często spotykanymi.

Jest rzeczą znamienną, że w wielu przypadkach wtórny rak jajnika jest znacznie większych rozmiarów niż guz pierwotny i że obecność jego zwraca uwagę chorej już w czasie, w którym rak pierwotny nie wykazuje jeszcze prawie żadnych objawów. Dlatego też w każdym przypadku guza jajnikowego, który robi wrażenie złośliwego, należy liczyć się zawsze z pierwotnym ogniskiem raka w żołądku, w jelitach lub też w gruczole sutkowym. Należy też brać pod uwagę możliwość istnienia guzów ' w sieci, w krezce jelitowej, w tkance łącznej miedniczej itd.

Przerzuty lub przeszczepienia guza występują nie tylko w przypadkach nowotworu złośliwego. Torbielak surowiczy brodawczakowaty, a znacznie rzadziej także torbielak rzekomośluzowy obdarzone są również właściwością tworzenia przeszczepień w jamie otrzewnowej. Zajęcie węzłów chłonnych przez naciek nowotworowy nie da się w zasadzie stwierdzić badaniem oburęcznym, gdyż węzły chłonne odpowiadające jajnikowi leżą w okolicy naczyń nerkowych, a więc są niedostępne. Przeszczepy w jamie otrzewnowej tworzą się najwcześniej w najniższym miejscu brzucha, a więc w jamie Douglasa, gdzie są wyczuwalne w postaci twardych nierówności. Towarzyszy im nagromadzenie wolnego płynu w jamie brzusznej,

Dodaj Komentarz