Zaopatrzenie przestrzeni międzyfkosmkowych przez krew matczyną odbywa się w ten sposób, że tętnice maeiczno-łożyskowe, po wniknięciu przez doczesną podstawową układają się w nieregularnej siatce na całej zewnętrznej powierzchni zrazików. Od tej siatki naczyniowej odgałęziają się naczynia końcowe, otwierające się do przestrzeni międzykosmkowych. Zanim jednak przedostaną się do nich, wytwarzają kłębek naczyniowy, którego przekrój wszystkich świateł jest kilkakrotnie szerszy, niż przekrój światła naczynia końcowego. Tego rodzaju układ służy do regulowania dopływu krwi do przestrzeni międzykosmkowych.

Zagadnienie odpływu krwi z przestrzeni międzykosmkowych nie zostało ostatecznie rozstrzygnięte. Jedni autorzy (Spannei) są zdania, że odpływ krwi odbywa się jedynie za pośrednictwem żylnej zatoki brzeżnej i nielicznych połączeń żylnych, sięgających ku środkowi łożyska, nie dalej jak na 2 cm od jego brzegu. Inna grupa autorów przyłącza się do zapatrywań Stievego, który twierdzi, że jakkolwiek nieliczne, to jednak istnieją połączenia żylne na całej przestrzeni łożyska, lecz tyllko w pierwszej połowie ciąży.

Dodaj Komentarz

Linki
    System reklamy Test
Linki
Powiedzenia

Człowiek istota nieznana. Carrel Alexis


Dziś rzeczywistą głową rodziny jest ten, kto decyduje, na jaki program nastawić telewizor. Peter Sellers


Był dzień co zmienił obraz świata pięknem wspaniałym. Był dzień co dał mi wreszcie czego nie miałem. Był dzień co mnie nauczył kochać co oczy zasnuł mgłą. Tą mgłą to byłaś Ty, Maleńka! Miłością mą