Wzrost wielkości wagi dziecka w czasie lat rozwojowych nie jest wynikiem jedynie rozwoju mięśni lub tkanki tłuszczowej. W tym samym czasie rozwijają się narządy wewnętrzne, związane z oddychaniem, krążeniem i trawieniem, a wzrost ich wpływa częściowo na wzrost wagi dziecka.

Układ oddechowy. Płuca dziecka po urodzeniu są małe, co wynika z faktu, że powierzchnia klatki piersiowej w tym wieku jest mniejsza niż powierzchnia głowy. Ostateczna forma klatki piersiowej, zmieniająca się w czasie rozwoju dziecka, wykształca się pomiędzy dwunastym a trzynastym r-okiem życia. Po tym okresie zachodzi tylko zmiana w wielkości.

Rozwojowi płuc towarzyszy rozwój umiejętności oddychania. Oddychanie staje się wolniejsze, głębsze i bardziej regularne. Tor oddechowy jest wybitnie brzuszny prawie do okresu szkolnego. Poza badaniem pojemności oddechowej można ocenić sprawność płuc dzieci badając rozmach oddechowy, tj. różnicę w obwodzie klatki piersiowej między najgłębszym wdechem i wydechem.

U dzieci w wieku szkolnym rozmach oddechowy wynosi: dziewczęta. Układ krwionośny. Serce po urodzeniu położone jest w klatce piersiowej bardziej poziomo niż u człowieka dorosłego, jest cięższe oraz większe

Dodaj Komentarz